Czytelnicy pytają, dF odpowiada: Kiedy do sądu po ukaraniu
Ukaraliśmy pracownika naganą za nieprawidłowe rejestrowanie się w czytniku czasu pracy. Wniósł wobec niej sprzeciw. Jeśli sprzeciw częściowo uwzględnimy i złagodzimy karę (upomnienie zamiast nagany), to czy może się odwołać do sądu?
Tak. Mimo złagodzenia wymiaru kary pracownik, który nie zgadza się z nałożeniem na niego jakiejkolwiek kary, może odwołać się do sądu. Zgodnie z art. 112 § 2 kodeksu pracy podwładny, który wniósł sprzeciw (wobec wymierzonej mu kary porządkowej), może w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie nałożonej mu kary. Tu mamy do czynienia z częściowym uwzględnieniem sprzeciwu i zmianą kary na łagodniejszą (upomnienie). Sprzeciw pracownika nie został więc odrzucony w całości, ale szef tylko częściowo go uwzględnił. Nie wpływa to jednak na to, że pracownik, który złożył sprzeciw, może nie być usatysfakcjonowany takim obrotem sprawy.
Jeżeli nie pogodzi się z obniżeniem kary, bo czuje się całkowicie niewinny, może odwołać się do sądu pracy. Częściowe uwzględnienie sprzeciwu jest jednocześnie przecież częściowym jego odrzuceniem, gdyż żądanie pracownika nie zostało w całości spełnione.