Kryzys żywnościowy i finansowy – dwa problemy, dwa rozwiązania
1700 miliardów euro to kwota, jaką członkowie Unii Europejskiej zobowiązali się uruchomić w celu zwalczenia kryzysu finansowego
Kilka miesięcy temu inny kryzys zajmował pierwsze strony gazet. W wyniku gwałtownego wzrostu cen podstawowych produktów żywnościowych (zboża, produkty mleczne) w wielu metropoliach Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej doszło do zamieszek. By stawić czoło kryzysowi finansowemu, FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) uznała za konieczne zebranie 30 milionów euro. W czerwcu, podczas międzynarodowej konferencji FAO w Rzymie, pomoc zaoferowana przez kraje bogate osiągnęła zaledwie 6,5 miliarda euro. I nie ma pewności, czy wszystkie obietnice zostaną dotrzymane.
Czy należy z tego wnioskować, że kryzys żywnościowy jest mniej poważny? Nic bardziej mylnego. Jeden na siedmiu mieszkańców planety cierpi głód, szczególnie w krajach południowych. To z tego powodu w 2000 roku głowy państw zobowiązały się zrealizować milenijne cele rozwoju, z których najważniejszym jest zmniejszenie o połowę liczby ofiar głodu do roku 2015. Od tego dnia liczba osób głodujących na świecie wciąż rośnie. Liczba ofiar głodu wynosiła według FAO 923 miliony w 2007 roku, o 75 milionów więcej niż w roku poprzednim.
Gwałtowny wzrost cen ma wiele przyczyn, między innymi strukturalnych: susza w Australii i na Ukrainie (2007 r.). W związku z ocieplaniem się klimatu zjawisko to może powrócić ze wzmożoną siłą.
Zmiana nawyków żywieniowych wraz z rozwojem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta