Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

My, ludy Narodów Zjednoczonych

10 grudnia 2008 | Klimat, rozwój, ubóstwo | Leszek Tur
Prawo  każdego  człowieka  do wody jest powszechnie łamane.  Dziś na świecie ponad miliard ludzi nie ma  dostępu  do bezpiecznej wody (fot. Justyna Stępień)
źródło: PAH
Prawo każdego człowieka do wody jest powszechnie łamane. Dziś na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody (fot. Justyna Stępień)

Z przestrzegania praw człowieka nie zwalniają żadne nadzwyczajne okoliczności, żadne względy nie uzasadniają obniżania ich priorytetu

Pomoc międzynarodowa, polityka rozwojowa, programy pomocowe... szereg ważkich pojęć, do tego dochodzi odległa perspektywa geograficzna. Za tą ciężką zasłoną trudno dostrzec pojedynczych członków rodziny ludzkiej. Mimo że żyjemy w globalnej wiosce, kraje afrykańskie i ich mieszkańcy wypełniają raczej te bardziej egzotyczne wymiary naszej wyobraźni, rzadziej wiedzy. Jesteśmy skłonni do generalizowania, chętnie sięgamy do stereotypów, a gdy świadomie chcemy uniknąć tych pułapek, często nie wiemy, jak to zrobić.

Z jakiego miejsca by spojrzeć na problemy krajów globalnego Południa, czy będzie to perspektywa czytelnika codziennej prasy, wrażliwego społecznie – świadomego globalnych problemów – polityka, dziennikarza filtrującego doniesienia agencji prasowych czy specjalisty do spraw rozwoju wskazującego kierunki przemian w krajach rozwijających się, potrzebny jest odpowiedni instrument optyczny. Instrument będący jednocześnie wspólnym mianownikiem dla spolaryzowanego według wskaźników ekonomicznych świata.

Przywrócić wiarę w podstawowe prawa człowieka...

Użytecznym narzędziem, które może być pomocne zarówno tym z nas, którzy sporadycznie spoglądają w stronę krajów rozwijających się, powodowani zasłyszanym medialnym newsem, jak i tym, dla których ta tematyka jest przedmiotem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8189

Spis treści
Zamów abonament