Jednomyślność nie zawsze potrzebna
Do podwyższenia kapitału zakładowego przez zmianę umowy spółki z o.o. wystarczy większość dwóch trzecich głosów
Tak uznał Sąd Najwyższy. Wyrok zakończył przegraną Krzysztofa M., wspólnika spółki z o.o., sprawę o stwierdzenie nieważności dwóch uchwał nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników zmieniających umowę spółki.
Nowe udziały za 5 mln zł
Jedna uchwała dotyczyła przedłużenia z 2010 do 2015 r. terminu podwyższenia kapitału zakładowego spółki i zmiany limitu tego podwyższenia z 4 do 10 mln zł bez zmiany umowy spółki, a druga podwyższenia tego kapitału w trybie zmiany umowy spółki z 1 mln do 6 mln zł przez utworzenie nowych udziałów. Uchwały zapadły większością 3/4 głosów. Przeciwko głosował tylko Krzysztof M. reprezentujący 1/4 głosów tej spółki. Jego sprzeciw został zaprotokołowany.
Krzysztof M. nie objął nowych udziałów. Przypadające na niego udziały objęli pozostali wspólnicy. Po upływie ponad sześciu miesięcy od podjęcia wskazanych uchwał wystąpił na podstawie art. 252 § 1 kodeksu spółek handlowych o stwierdzenie ich nieważności. Zarzucił im sprzeczność z art. 246 § 3 k.s.h. W myśl tego przepisu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta