Komu służą prawa człowieka
Prawa dzieci, niepełnosprawnych, imigrantów, przestępców. 60 lat temu nikt o nich nie mówił. Czy dziś wyznaczają nowe trendy w prawach człowieka?
10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło powszechną deklarację praw człowieka. Dziś jest ona najczęściej tłumaczonym dokumentem świata. Ma 360 wersji językowych i zna ją nawet około 50 mieszkańców Salwadoru i Hondurasu, którzy posługują się rzadkim językiem pipil. Z tego powodu trafiła zresztą do Księgi rekordów Guinnessa. – To był przełomowy dokument w historii stosunków międzynarodowych, w którym powiedziano, że to człowiek jest najważniejszy i należy go chronić – mówi „Rz” prof. Roman Wieruszewski, dyrektor Centrum Praw Człowieka w Poznaniu. Ale sam przyznaje, że dziś jego znaczenie jest zupełnie inne niż kiedyś. – Po II wojnie światowej chodziło o zagrożenie życia i wolności. Dziś zagrożenia są zupełnie inne i deklaracja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta