Pracownik może wziąć wychowawczy na cztery raty
Udzielenie urlopu w celu sprawowania osobistej opieki na dzieckiem wydaje się prostym zadaniem. Jednak i w tym wypadku można popełnić błąd, zwłaszcza gdy w grę wchodzą umowy terminowe lub gdy potomek jest niepełnosprawny
Urlop wychowawczy przysługuje osobie z co najmniej sześciomiesięcznym okresem zatrudnienia, która osobiście wychowuje dziecko (art. 186 kodeksu pracy). Do tych sześciu miesięcy wlicza się także okresy zatrudnienia u poprzednich pracodawców oraz okres przebywania na urlopie macierzyńskim.
Taki urlop może wziąć rodzic lub opiekun dziecka. Matce i ojcu wolno też skorzystać z niego jednocześnie, ale nie dłużej niż trzy miesiące. Nie ma przy tym znaczenia, czy rodzice pozostają w formalnym związku czy nie.
Cztery części
Wymiar urlopu wynosi trzy lata. Rodzic może go wykorzystać aż do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia.
Podwładny może wziąć wychowawczy jednorazowo lub najwyżej w czterech ratach (art. 186 § 5 k.p.). Z tym że każdy wniosek pracownika traktuje się jako kolejną część urlopu, nawet jeśli następują one tuż po sobie.
Pracownik musi zatem rozważyć, na jakie okresy złożyć wnioski, aby swoim działaniem nie pozbawić się możliwości wykorzystania pełnego wymiaru przysługującego mu urlopu wychowawczego. Jeśli np. wystąpi z czterema kolejnymi podaniami na kolejne trzy miesiące każdy, to zablokuje sobie możliwość ewentualnego wykorzystania dwóch lat należnego urlopu.
Na wniosek
Pracownik, który chce iść na wychowawczy, musi złożyć pisemny wniosek, w którym wskazuje:
- datę rozpoczęcia i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta