Ekspansja wymaga rozsądnego planowania
Wysyłanie pracowników do pracy w innym państwie nakierowane jest na zwiększenie zysków przedsiębiorstwa. Wiąże się jednak z ryzykiem, którego pracodawcy często nie są świadomi
Według raportów Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IMO) zapotrzebowanie na zwiększenie produktywności jest odpowiedzią na silną konkurencję w skali globalnej. W coraz bardziej mobilnym i połączonym świecie nastawionym na promocję jak najłatwiejszego przepływu kapitału, dóbr i usług, również mobilność ludzi staje się koniecznością. W rezultacie pracownicy, niezależnie od kraju zamieszkania i pracy, mają częściej niż do tej pory do czynienia z przenikającymi się i połączonymi rynkami pracy.
Skala ryzyka związanego z działalnością za granicą generalnie jest tym większa, im większa jest spółka. W dużych podmiotach wchodzących w skład międzynarodowych grup niejednokrotnie ma jednak bowiem scentralizowanej funkcji monitorowania wyjazdów pracowników, a co za tym idzie – związanych z tymi wyjazdami konsekwencji podatkowych. Jednocześnie mniejszym przedsiębiorcom trudniej jest uzyskać dostęp do fachowych informacji o skutkach podatkowych przykładowo wysłania pracowników za granicę w celu wykonania kontraktu.
Warto pamiętać, że najczęściej osoby odpowiedzialne w ramach danego przedsiębiorstwa za kwestie prawne, podatkowe i ubezpieczeń społecznych, pomimo rozwoju międzynarodowej działalności przedsiębiorstwa, nadal administrują wskazanymi obszarami jedynie w zakresie krajowym. Dlatego międzynarodowa mobilność pracowników jest wyzwaniem dla przedsiębiorców....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta