Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ekspansja wymaga rozsądnego planowania

29 listopada 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Jarosław Antosik Agata Rutkowska

Wysyłanie pracowników do pracy w innym państwie nakierowane jest na zwiększenie zysków przedsiębiorstwa. Wiąże się jednak z ryzykiem, którego pracodawcy często nie są świadomi

Według raportów Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IMO) zapotrzebowanie na zwiększenie produktywności jest odpowiedzią na silną konkurencję w skali globalnej. W coraz bardziej mobilnym i połączonym świecie nastawionym na promocję jak najłatwiejszego przepływu kapitału, dóbr i usług, również mobilność ludzi staje się koniecznością. W rezultacie pracownicy, niezależnie od kraju zamieszkania i pracy, mają częściej niż do tej pory do czynienia z przenikającymi się i połączonymi rynkami pracy.

Skala ryzyka związanego z działalnością za granicą generalnie jest tym większa, im większa jest spółka. W dużych podmiotach wchodzących w skład międzynarodowych grup niejednokrotnie ma jednak bowiem scentralizowanej funkcji monitorowania wyjazdów pracowników, a co za tym idzie – związanych z tymi wyjazdami konsekwencji podatkowych. Jednocześnie mniejszym przedsiębiorcom trudniej jest uzyskać dostęp do fachowych informacji o skutkach podatkowych przykładowo wysłania pracowników za granicę w celu wykonania kontraktu.

Warto pamiętać, że najczęściej osoby odpowiedzialne w ramach danego przedsiębiorstwa za kwestie prawne, podatkowe i ubezpieczeń społecznych, pomimo rozwoju międzynarodowej działalności przedsiębiorstwa, nadal administrują wskazanymi obszarami jedynie w zakresie krajowym. Dlatego międzynarodowa mobilność pracowników jest wyzwaniem dla przedsiębiorców....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament