Gdzie dom i aktywność, tam obowiązki podatkowe
Jednym z podstawowych problemów podatkowych dotyczących pracy za granicą jest ustalenie tzw. rezydencji podatkowej. Innymi słowy – trzeba wiedzieć, w którym kraju złożyć PIT.
Pracodawcy funkcjonujący w zglobalizowanej gospodarce z jednej strony coraz częściej korzystają z mobilności pracowników, z drugiej zaś – sami takiej mobilności oczekują. Tworzone przez spółki strategie zatrudnienia muszą uwzględniać nie tylko ryzyko związane z regulacjami lokalnych rynków pracy, ale także ryzyko podatkowe wdrażanych rozwiązań dotyczących m.in.:
- prowadzenia działalności na terytorium innego kraju z wykorzystaniem własnych pracowników w ramach zagranicznych podróży służbowych lub oddelegowania,
- udostępniania zasobów kadrowych w ramach wewnętrznych struktur w międzynarodowych korporacjach,
- korzystania z pracowników oddelegowanych do pracy przez spółki zagraniczne.
Może okazać się w pewnych przypadkach, że w trakcie trwania umowy z pracownikiem, następuje zmiana jego rezydencji podatkowej, co z kolei przekłada się na zakres obowiązków nałożonych na pracodawcę jako płatnika podatku dochodowego.
W szczególności, jeśli pracownik w wyniku utraty polskiej rezydencji podatkowej będzie podlegał jedynie tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (w ramach którego opodatkowaniu w Polsce podlegają tylko dochody uzyskane przez niego na terytorium Polski), pracodawca nie będzie zobowiązany do obliczania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy do właściwego urzędu skarbowego.
Z tego względu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta