Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie dom i aktywność, tam obowiązki podatkowe

29 listopada 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Izabela Ukonu Katarzyna Puchacz
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Jednym z podstawowych problemów podatkowych dotyczących pracy za granicą jest ustalenie tzw. rezydencji podatkowej. Innymi słowy – trzeba wiedzieć, w którym kraju złożyć PIT.

Pracodawcy funkcjonujący w zglobalizowanej gospodarce z jednej strony coraz częściej korzystają z mobilności pracowników, z drugiej zaś – sami takiej mobilności oczekują. Tworzone przez spółki strategie zatrudnienia muszą uwzględniać nie tylko ryzyko związane z regulacjami lokalnych rynków pracy, ale także ryzyko podatkowe wdrażanych rozwiązań dotyczących m.in.:

- prowadzenia działalności na terytorium innego kraju z wykorzystaniem własnych pracowników w ramach zagranicznych podróży służbowych lub oddelegowania,

- udostępniania zasobów kadrowych w ramach wewnętrznych struktur w międzynarodowych korporacjach,

- korzystania z pracowników oddelegowanych do pracy przez spółki zagraniczne.

Może okazać się w pewnych przypadkach, że w trakcie trwania umowy z pracownikiem, następuje zmiana jego rezydencji podatkowej, co z kolei przekłada się na zakres obowiązków nałożonych na pracodawcę jako płatnika podatku dochodowego.

W szczególności, jeśli pracownik w wyniku utraty polskiej rezydencji podatkowej będzie podlegał jedynie tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (w ramach którego opodatkowaniu w Polsce podlegają tylko dochody uzyskane przez niego na terytorium Polski), pracodawca nie będzie zobowiązany do obliczania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy do właściwego urzędu skarbowego.

Z tego względu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament