Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

ZUS opłaci składki za nianię, gdy chory ojciec kuruje się w domu

29 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Mirosława Łapińska

Osobie przebywającej na świadczeniu rehabilitacyjnym przysługuje prawo do finansowania ze środków budżetu państwa ubezpieczenia społecznego opiekunki jego dziecka

W precedensowym rozstrzygnięciu z 16 listopada 2012 r. (IV U 2654/12) sąd pracy i ubezpieczeń społecznych w Olsztynie wskazał, że zatrudnienie rodzica, o którym mowa w ustawie z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, należy rozumieć tak jak w prawie pracy.

Sprawa, którą rozstrzygał sąd, dotyczyła małżonków, którym ZUS w decyzji odmówił prawa do sfinansowania przez budżet państwa ubezpieczenia niani ich dziecka. Możliwość korzystania z tej preferencji ułatwiającej rodzicom zapewnienie w sposób legalny opieki nad potomkiem, podjęcia przez nich zatrudnienia, jak też aktywizacji zawodowej osób zajmujących się opieką nad dziećmi pojawiła się na podstawie ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech (DzU nr 45, poz. 235 ze zm.).

Brak możliwości opieki

W sprawie, która była przedmiotem sporu, matka dziecka prowadziła działalność gospodarczą, a ojciec pracował na etacie. Do opieki nad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament