Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadzór ograniczy dywidendy

29 listopada 2012 | Ekonomia | Katarzyna Ostrowska krześ zuza prt jam
Po ubiegłorocznych pismach KNF banki, ubezpieczyciele i PTE ograniczyły wypłatę dywidendy
źródło: Rzeczpospolita
Po ubiegłorocznych pismach KNF banki, ubezpieczyciele i PTE ograniczyły wypłatę dywidendy

Komisja ponownie apeluje do instytucji finansowych o ostrożną politykę dywidendową w celu wzmocnienia kapitałów własnych.

Jak napisała Komisja Nadzoru Finansowego w stanowisku, „w warunkach utrzymującego się podwyższonego ryzyka w otoczeniu zewnętrznym przejawiającego się w szczególności sytuacją międzynarodowych rynków finansowych oraz prognozami wzrostu gospodarczego, należy kontynuować politykę wzmacniania bazy kapitałowej instytucji finansowych".

Otrzymają one pismo od szefa KNF Andrzeja Jakubiaka zalecające ostrożną politykę dywidendową, jeśli chodzi o zyski za ten rok. Podobne obostrzenia nadzór wprowadził w ubiegłym roku, ale wówczas nie dotyczyły one towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) czy domów maklerskich.

Zalecenia nadzoru spowodują, że ponownie tylko część banków będzie mogła wypłacić dywidendę za 2012 rok. Banki, które nie spełnią choćby jednego z siedmiu kryteriów, muszą zatrzymać cały zysk za 2012 r. Pozostałe będą uprawnione do wypłaty dywidend, ale jej maksymalny poziom nie powinien przekroczyć 75 proc. zysku. W ubiegłym roku banki, które przeszły przez „sito nadzoru"  ,mogły przeznaczyć na dywidendę nie więcej niż 50 proc. zysku (były też dodatkowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament