Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Liczba pracodawców nie przekłada się na ilość odpraw

29 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Pracownik, który już raz otrzymał pieniądze z racji rozwiązania umowy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, nie otrzyma ich drugi raz, chyba że korzystniejsze zasady wynikają z wewnątrzzakładowych przepisów płacowych.

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na to świadczenie, przysługuje – zgodnie z art. 921 kodeksu pracy – odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Nie otrzyma jej jednak osoba, która już raz dostała to świadczenie.

Inna wysokość

Zasady ustalania kwoty odprawy określają przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych i innych należności (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

W myśl jego § 2 ust. 1 pkt 7 należy tu stosować zasady obowiązujące przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, które z kolei zawierają § 14 – 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14).

Kodeks pracy gwarantuje odprawę o równowartości miesięcznej pensji. Jednak przepisy szczególne dotyczące niektórych grup zawodowych, a także obowiązujące w zakładach pracy układy zbiorowe lub regulaminy wynagrodzeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament