Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedawca nie może kontrolować klientów

29 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Marcin Szymankiewicz

Sprzedaż na rzecz przedsiębiorców powinna być dokumentowana wyłącznie fakturą, a nie paragonem fiskalnym. Ewidencjonując zbycie na kasie sprzedawca nie ma jednak obowiązku weryfikować statusu nabywców.

Z analizy art. 111 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że podatnik (sprzedawca), dokonując sprzedaży na rzecz innych podmiotów niż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, nie jest obowiązany do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kasy rejestrującej.

Obowiązek stosowania kas dotyczy zatem tylko sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (tak interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach z 2 sierpnia 2007 r., PP-406/16/2007/VAT).

W przypadku tych osób sprzedaż powinna być zasadniczo zaewidencjonowana na kasie, z wyjątkiem przypadków, gdy sprzedawca nie ma obowiązku jej zaewidencjonowania na podstawie przepisów rozporządzenia ministra finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Kiedy zbywca musi

Sprzedaż towarów lub usług przez podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny na rzecz podmiotów innych niż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej obligatoryjnie podlega udokumentowaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament