Pracownicy mobilni od Ukrainy po Hiszpanię
Obowiązki podatkowe i ZUS-owskie wyglądają różnie w zależności od kraju, do którego dana osoba jest delegowana, gdzie mieszka i gdzie ma siedzibę jej pracodawca.
Praca za granicą, czy to Polaków pracujących poza krajem, czy też obcokrajowców wykonujących obowiązki służbowe w Polsce, często powoduje wątpliwości co do właściwego opodatkowania uzyskiwanych dochodów oraz zasad odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Ze względu na obowiązki płatników, problemy te dotykają również firmy zatrudniające pracowników, wykonujących pracę za granicą.
Należy pamiętać, że zarówno przepisy dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i ubezpieczeń społecznych regulują jedynie pewne modelowe sytuacje, które często odbiegają od rzeczywistości, z jaką stykają się przedsiębiorcy. Dlatego też w dalszej części artykułu omawiamy kilka schematów pracy za granicą, które mogą budzić szczególne wątpliwości odnośnie do określenia miejsca opodatkowania dochodu uzyskiwanego przez pracowników oraz zasad opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.
- Wykonywanie pracy w kilku państwach w ramach jednej umowy o pracę
Pracownik zatrudniony jest przez spółkę z siedzibą w Polsce, jednak jego obowiązki służbowe obejmują świadczenie pracy na terytorium trzech państw – Łotwy, w Estonii i Finlandii. Pobyt w każdym z tych państw nie przekracza 183 dni w roku kalendarzowym. Wynagrodzenie jest naliczane i wypłacane przez polskiego pracodawcę na konto pracownika prowadzone w łotewskim banku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta