Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

L4 nie przerwie macierzyńskiego

29 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Mirosława Łapińska

Jeśli pracownica stanie się niezdolna do pracy w czasie urlopu z tytułu urodzenia dziecka, to czas tej absencji należy pomijać, ustalając jak długo przysługuje jej zasiłek chorobowy.

Osoba uprawniona do pobierania świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego z tytułu choroby lub macierzyństwa może za ten sam okres otrzymać tylko jedno ze świadczeń. Jeśli więc pobiera zasiłek macierzyński, to nie otrzyma chorobówki.

- Pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim od 2 czerwca do 16 listopada 2012 r. (podstawowym i dodatkowym, tj. 140 dni + 28 dni), przyniosła zwolnienie lekarskie z powodu własnej choroby, wydane od 11 września 2012 r. do 23 grudnia 2012 r. Uznaliśmy, że nie należy jej się zasiłek chorobowy do 16 listopada, ale jednocześnie okres zasiłkowy liczymy od 11 sierpnia, więc zakończy się on 8 lutego 2013 r. Czy postępujemy prawidłowo? Czy może zwolnienie lekarskie powinno wydłużyć pracownicy zasiłek macierzyński? – pyta czytelniczka.

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Tak wynika z art. 6 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.; dalej ustawa zasiłkowa). Chory uzyskuje prawo do świadczenia po upływie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego trwającego:

- 30 dni – jeżeli objęty jest nim obowiązkowo,

- 90 dni – gdy przystąpił do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament