Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Partner homoseksualny może przejąć mieszkanie

29 listopada 2012 | Prawo | Marek Domagalski

Związek osób tej samej płci uprawnia do wstąpienia w stosunek najmu jednej z nich po śmierci partnera. To precedensowa uchwała sądu.

Wczoraj Sąd Najwyższy zinterpretował art. 691 § 1 kodeksu cywilnego. Mówi on, że po śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: jego małżonek, dzieci najemcy i współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą (w praktyce chodzi tu o konkubentów). Problem dotyczy głównie mieszkań komunalnych, ale uchwała może mieć też zastosowanie do zwykłego najmu mieszkania.

SN stwierdził, że osobą pozostającą faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą jest osoba połączona z nim więzią uczuciową, fizyczną i gospodarczą, także tej samej płci. To pierwsze takie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament