Danina wyłącznie w państwie rezydencji
Praca najemna może być opodatkowana w kraju, gdzie podatnik na stałe mieszka, ale nie wyjeżdża z niego na dłużej niż na pół roku.
Zdarzają się sytuacje, w których dochód uzyskiwany przez pracownika od polskiego pracodawcy z tytułu zatrudnienia poza granicami Polski podlega opodatkowaniu zarówno w Polsce (wobec posiadanej przez pracownika polskiej rezydencji podatkowej), jak i w państwie miejsca świadczenia pracy, jeśli tak stanowią przepisy krajowe danego państwa, w którym pracodawca prowadzi swoją działalność za pomocą zatrudnionego pracownika.
Zgodnie z treścią umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody uzyskiwane przez pracowników co do zasady są opodatkowane w kraju, w którym praca jest wykonywana. Potwierdza to również NSA w wyroku z 13 maja 2011 r. (II FSK 2165/09), stwierdzając, że „o przyznaniu prawa do opodatkowania dochodu (...) nie decyduje co do zasady miejsce siedziby pracodawcy, ani miejsce, w którym wyniki pracy są wykorzystywane, ani też miejsce wypłaty wynagrodzenia czy siedziba podmiotu wypłacającego wynagrodzenie. Jedynym kryterium jest miejsce świadczenia pracy".
Kim jest ekonomiczny pracodawca
Postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania wprowadzają jednak istotne ograniczenie opodatkowania dochodów z pracy najemnej wykonywanej na terytorium państwa innego niż państwo rezydencji pracownika. Umożliwia ono opodatkowanie jedynie w państwie rezydencji ustalonej na podstawie miejsca stałego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta