Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto uzyskać certyfikat rezydencji

29 listopada 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Agata Rutkowska Piotr Lewandowski
źródło: Rzeczpospolita

Do poprawnego określenia rezydencji podatkowej niezbędne jest posiadanie szczegółowych informacji dotyczących osobistej sytuacji pracownika. Dobrze jest również mieć jej urzędowe potwierdzenie.

Przy zatrudnianiu pracowników, którzy pozostają w stosunku pracy również w innym państwie, kluczowe jest ustalenie ich rezydencji podatkowej. Dla potrzeb ustalenia przez pracodawcę zakresu jego obowiązków jako płatnika zaliczek na PIT istotne znaczenie ma miejsce opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez pracownika.

W sytuacji długotrwałego oddelegowania lub zatrudnienia pracowników stale wykonujących pracę również w innym kraju może się okazać, że pracownik nie jest polskim rezydentem (lub stracił polską rezydencję podatkową w trakcie oddelegowania).

W takim przypadku dochody pracownika mogą podlegać opodatkowaniu w innym kraju niż Polska. Zgodnie zaś z art. 32 ust. 6 ustawy o PIT, zakład pracy nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych przez pracownika z pracy wykonywanej poza terytorium Polski, pod warunkiem że dochody te podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza Polską.

Tym samym, w celu ustalenia obowiązku odprowadzania w Polsce zaliczek na PIT, pracodawca powinien dokonać analizy sytuacji podatkowej pracownika i określić, czy wypłacane mu wynagrodzenie będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Wyjazd nie czyni obcokrajowcem

Pomocny w ustaleniu rezydencji podatkowej pracownika, a w konsekwencji obowiązków pracodawcy jako płatnika zaliczek na podatek dochodowy może być certyfikat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament