Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania dochodów uzyskanych za granicą

29 listopada 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Agata Rutkowska Maciej Kaczmarek

Gdy pracownicy korzystają ze swobody podróży i pracy w różnych krajach, ważne staje się ustalenie, w którym z nich należy rozliczać podatki od tej pracy.

Kwestia właściwego traktowania dochodów jest istotna zarówno dla osób fizycznych podejmujących pracę za granicą, jak i dla przedsiębiorców nierzadko delegujących pracowników do swoich filii czy oddziałów położonych w innych krajach. W takiej sytuacji zdarzyć się może, że prawo do opodatkowania uzyskanego dochodu rościć sobie będzie zarówno państwo, w którym został on osiągnięty (tzw. państwo źródła), jak i to, w którym pracownik posiada m.in. miejsce stałego zamieszkania czy centrum interesów życiowych – tzw. państwo rezydencji.

Jeden tytuł, dwie daniny

Podwójne opodatkowanie w aspekcie prawnym oznacza nałożenie porównywalnych podatków na tego samego podatnika, z tego samego tytułu, za taki sam okres w co najmniej dwóch państwach (jurysdykcjach podatkowych). Innymi słowy, do zjawiska podwójnego opodatkowania w aspekcie prawnym dochodzi, gdy podatek został nałożony:

- w co najmniej dwóch państwach,

- na tego samego podatnika,

- na ten sam przedmiot opodatkowania,

- za ten sam okres oraz

- istnieje podobieństwo nałożonych podatków.

Większość systemów podatkowych, w tym także polski, dla potrzeb określenia zakresu podlegania opodatkowaniu przez podatników posługuje się terminem ograniczonego i nieograniczonego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament