Jak uniknąć podwójnego opodatkowania dochodów uzyskanych za granicą
Gdy pracownicy korzystają ze swobody podróży i pracy w różnych krajach, ważne staje się ustalenie, w którym z nich należy rozliczać podatki od tej pracy.
Kwestia właściwego traktowania dochodów jest istotna zarówno dla osób fizycznych podejmujących pracę za granicą, jak i dla przedsiębiorców nierzadko delegujących pracowników do swoich filii czy oddziałów położonych w innych krajach. W takiej sytuacji zdarzyć się może, że prawo do opodatkowania uzyskanego dochodu rościć sobie będzie zarówno państwo, w którym został on osiągnięty (tzw. państwo źródła), jak i to, w którym pracownik posiada m.in. miejsce stałego zamieszkania czy centrum interesów życiowych – tzw. państwo rezydencji.
Jeden tytuł, dwie daniny
Podwójne opodatkowanie w aspekcie prawnym oznacza nałożenie porównywalnych podatków na tego samego podatnika, z tego samego tytułu, za taki sam okres w co najmniej dwóch państwach (jurysdykcjach podatkowych). Innymi słowy, do zjawiska podwójnego opodatkowania w aspekcie prawnym dochodzi, gdy podatek został nałożony:
- w co najmniej dwóch państwach,
- na tego samego podatnika,
- na ten sam przedmiot opodatkowania,
- za ten sam okres oraz
- istnieje podobieństwo nałożonych podatków.
Większość systemów podatkowych, w tym także polski, dla potrzeb określenia zakresu podlegania opodatkowaniu przez podatników posługuje się terminem ograniczonego i nieograniczonego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta