Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sądowe interpretacje umów międzynarodowych

29 listopada 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Izabela Ukonu Monika Sołtysiak

Stosowanie wielu umów podatkowych z różnymi krajami zaowocowało całą mozaiką orzeczeń i interpretacji w tych kwestiach.

Biorąc pod uwagę ogólny charakter przepisów dotyczących zagranicznego zakładu, istotne znaczenie dla ich wykładni mają interpretacje indywidualne i orzeczenia sądów administracyjnych. Poniżej przedstawiamy przykłady polskiego dorobku orzeczniczego i interpretacyjnego.

Francuski agent

Spółka prowadzi działalność w Polsce i we Francji. We Francji przebywa pełnomocnik spółki, który został upoważniony, na podstawie zawartego ze spółką kontraktu menedżerskiego, do szerokiego działania na rzecz spółki, w tym do zawierania w jej imieniu kontraktów. Menedżer korzysta w sposób ciągły ze swoich uprawnień.

W takiej sytuacji Izba Skarbowa w Katowicach wskazywała, że w związku z działalnością pełnomocnika we Francji został wykreowany zakład (interpretacja z 19 lutego 2010 r., IBPBI/2/423-1316/09/BG).

Izba podkreśliła, że powstanie zakładu wiąże się z działaniem pełnomocnika we Francji, w charakterze agenta zależnego. Zgodnie zaś z polsko-francuską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zyski, które można przypisać zakładowi, podlegają opodatkowaniu we Francji.

Niemiecki komisant

Polska spółka komandytowo-akcyjna prowadzi w Polsce działalność w zakresie produkcji opakowań z tektury. Spółka będzie prowadzić w Niemczech działalność za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament