W którym państwie należy odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne
Zasady odprowadzania składek zależą od tego, na jak długo, dokąd i w jakim charakterze pracownik wyjeżdża za granicę.
Izabela Ukonu
Rafał Kran
Współcześnie pracodawcy coraz częściej oddelegowują pracowników do wykonywania pracy w innym państwie (najczęściej w ramach Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego), np. w związku z realizacją zagranicznych kontraktów. Jednocześnie, również pracownicy często decydują się na zatrudnienie u kilku pracodawców z różnych państw członkowskich UE lub EOG. Niewątpliwie swoboda przepływu osób, międzynarodowe powiązania gospodarcze, jak i poszukiwanie możliwie najszerszego kręgu potencjalnych klientów sprzyjają takim krokom.
Należy jednak pamiętać, że takie działania pracodawców i pracowników wiążą się z możliwością powstania dodatkowych obowiązków z zakresu ubezpieczeń społecznych, prawa pracy czy prawa podatkowego.
Jedną z problematycznych kwestii może być ustalenie zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym pracowników oddelegowanych do pracy za granicą, jak również pracowników wykonujących w tym samym okresie pracę na terenie kilku państw. W takich przypadkach należy bowiem rozważyć, czy składki powinny trafić do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych, czy też do systemu ubezpieczeń społecznych innego państwa.
System unijny
Państwa członkowskie UE co do zasady mają swobodę w kształtowaniu systemów ubezpieczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta