Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy ustanowienie służebności podlega VAT

29 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Marceli Pastuszka

Nieruchomość gruntową można obciążyć ograniczonym prawem rzeczowym. Warto się zastanowić, jakie skutki podatkowe wywoła taka czynność.

Gdy służebność ustanawiana jest przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, umowa ustanowienia służebności podlegać będzie co do zasady opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Natomiast w przypadku ustanowienia służebności w ramach działalności gospodarczej konsekwencje dokonania tej czynności będą wynikać z ustawy o VAT.

Ustanowienie służebności gruntowej może być zatem opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych albo podatkiem od towarów i usług. Uzależnione jest to od tego, czy czynność jest dokonywana przez osobę działającą w ramach działalności gospodarczej czy też poza taką działalnością.

Bierne i czynne

Służebność gruntowa jest ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości. Instytucja ta została uregulowana w art. 285 § 1 kodeksu cywilnego, w myśl którego nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) określonym prawem.

Treść tego prawa polega na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują.

Można zatem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament