Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zostać doradcą inwestycyjnym

29 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Piotr Rogowiecki

Zarządzanie portfelami powinno być dokonywane zgodnie z umową zawartą z klientem, gdyż to on, podpisując kontrakt, decyduje się na określoną strategię inwestycyjną.

Świat operacji finansowych i pomnażania kapitału jest kuszącą perspektywą dla wielu ludzi. Trzeba przyznać, że nawet w czasach kryzysu osoby obdarzone odpowiednimi kwalifikacjami i talentami mogą odnosić sukcesy zawodowe w branży finansowej.

Wynika to z tego, że operacje finansowe muszą być prowadzone zawsze, niezależnie od koniunktury. Dlatego warto zastanowić się nad rozpoczęciem kariery jako doradca inwestycyjny. Jak nim zostać – podpowie ustawa z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (dalej: ustawa).

Jakie zadania do wykonania

Doradca inwestycyjny zajmuje się wykonywaniem osobiście czynności w organach zarządzających lub nadzorczych firmy inwestycyjnej bądź ich nadzorowaniem. Chodzi tu o: czynności stanowiące działalność maklerską, czynności związane z rynkiem finansowym i zarazem niestanowiące działalności maklerskiej oraz inne czynności związane z obsługą klientów lub dostępem do rachunków prowadzonych dla klientów.

Te wszystkie działania są wykonywane w ramach pozostawania w stosunku pracy, zlecenia lub, jak stanowi ustawa, w innym stosunku prawnym o podobnym charakterze z firmą inwestycyjną.

Przez wykonywanie zawodu doradcy rozumie się również prowadzenie spraw spółki przez komplementariusza lub wspólnika w spółce osobowej będącej domem maklerskim. Ponadto doradca może pozostawać w stosunku pracy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament