Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zwalczać grzechy buchalterów

29 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Wiesława Moczydłowska

Kodeks etyki w rachunkowości, specjalne szkolenia i bank dylematów etycznych to narzędzia do walki z nadużyciami.

W realiach kryzysu gospodarczego często w biznesie dochodzi do balansowania na granicy prawa, byle tylko uratować wyniki ekonomiczne przedsiębiorstwa. Niestety, w tym procederze „poprawiania" finansów uczestniczą także księgowi. Stają oni w obliczu poważnych dylematów etycznych: uczestniczyć w fałszowaniu finansowej rzeczywistości czy stracić klienta.

Problemy te skłoniły do działań Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP), organizację zrzeszającą księgowych i dbającą o ich profesjonalizm zawodowy. W 2007 roku uchwaliło ono Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości (dalej: kodeks etyki) wychodząc naprzeciw dylematom etycznym, przed którymi stają obecnie księgowi. Wszystkie organy władz Stowarzyszenia są zobowiązane do upowszechniania zawartych w nim zasad, a wszyscy członkowie organizacji – do ich przestrzegania.

Dla kogo te zasady

Kodeks adresowany jest do wszystkich osób zajmujących się rachunkowością. Nie tylko do księgowych, ale także np. do informatyków administrujących bazy księgowe. Powinni go przestrzegać wszyscy, którzy zdecydowali się związać swoją przyszłość z szeroko rozumianą rachunkowością.

Osoba zajmująca się rachunkowością to nie tylko ktoś wykonujący czynności księgowe, czynności wspomagające zarządzanie, rozliczenia podatkowe i inne rozliczenia publicznoprawne w jednostce. To także każda inna osoba powiązana z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament