Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa wartości czy świętego spokoju?

29 listopada 2012 | Prawo | Tomasz Tadeusz Koncewicz Tomasz Snarski

Podejście do sytuacji mniejszości polskiej na Litwie pokazuje, że Komisja Europejska odwraca się od problemów przestrzegania praw człowieka przez państwa członkowskie – piszą prawnicy.

Komisja Europejska (KE) 24 października 2012 r., realizując wniosek Parlamentu Europejskiego (PE), sformułowała pisemną odpowiedź wobec argumentów przedstawionych w petycji odnoszącej się do problemu nieprzestrzegania przez Litwę praw polskiej mniejszości na Litwie (petycja nr 358/2011). Lektura stanowiska KE przynosi niestety smutną konstatację, że KE odwraca się od problemów przestrzegania praw człowieka przez państwa członkowskie Unii i wybiera interpretację, która niewiele ma wspólnego z dumną funkcją KE „strażnika prawa europejskiego".

Stanowisko KE można sprowadzić do tezy, iż ochrona praw człowieka interesuje UE tylko wtedy, gdy naruszenie jest związane wyłącznie z zastrzeżonymi dla UE kompetencjami lub powiązane z wdrażaniem prawa unijnego. Poza tymi przypadkami państwo członkowskie zachowuje swobodę w realizacji swoich międzynarodowych zobowiązań, a UE nie ma kompetencji do ochrony praw podstawowych. W opinii KE w sprawach objętych petycją na państwie członkowskim i  jego organach sądowych ciąży obowiązek zagwarantowania skutecznego przestrzegania i ochrony praw podstawowych zgodnych z prawem krajowym i międzynarodowymi zobowiązaniami w dziedzinie praw człowieka. Taka odpowiedź KE nie tylko niweczy rozwój praw fundamentalnych w UE, ale też lekceważy zmiany wprowadzone przez ostatnie reformy, gdzie nacisk na przestrzeganie praw człowieka przez UE był dominujący....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament