Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy klient potknie się na oblodzonym chodniku

29 listopada 2012 | Moje pieniądze | Regina Skibińska

Przedsiębiorca odpowiada za szkody wyrządzone innym osobom, a zimą jest o nie bardzo łatwo.

Śnieg i lód zimą to zjawiska normalne, ale wiążące się z obowiązkami po stronie właścicieli i zarządców nieruchomości, którzy muszą troszczyć się o dobry stan posesji. Oblodzone schody, śnieg zalegający na chodnikach, sople spadające z dachu – zimą rośnie ryzyko wyrządzenia innym szkód osobowych i rzeczowych.

Średnia wysokość roszczeń z tytułu szkód zimowych wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, ale zdarzają się też roszczenia dochodzące do kilkuset tysięcy złotych, związane z poważnymi uszkodzeniami  ciała. Odszkodowania z tytułu odpowiedzialności cywilnej, szczególnie wtedy, gdy poszkodowany został człowiek, są bowiem coraz wyższe.

Przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych innym osobom chroni ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Na niektórych przedsiębiorców przepisy nakładają obowiązek posiadania polisy OC, inni sami decydują, czy ją wykupić.

– Ubezpieczenie powinni posiadać przede wszystkim właściciele nieruchomości, np. kamienicy, budynku biurowego lub przemysłowego, ale również najemcy nieruchomości, jeżeli na nich spoczywa obowiązek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament