Banki coraz mniej zarabiają na handlu walutowym
Ten niegdyś lukratywny biznes cierpi z powodu rozwoju coraz to nowych elektronicznych platform transakcyjnych.
Konsekwencje odczuwa cała branża. Banki w ubiegłym kwartale informowały o gwałtownym spadku przychodów z tytułu handlu walutowego, który w wielu przypadkach pogłębił zapaść datującą się od początku tego roku. Nawet Deutsche Bank, największy gracz na światowym rynku walutowym, przedstawił przychody „znacząco niższe niż w poprzednim roku", mimo że wolumen transakcji, w których uczestniczył, osiągnął w trzecim kwartale rekordową wysokość.
Banki walczą na dwóch frontach. Uspokojenie na rynkach walutowych w porównaniu z zawirowaniami z ostatnich kilku lat ograniczyło aktywność inwestorów, a dynamiczny rozwój elektronicznych platform transakcyjnych zwiększył transparentność wartego prawie 4 bln dol. dziennie rynku, przez co kupujący i sprzedający stali się miej zależni od dużych banków przy szukaniu kontrahentów.
Ponieważ łatwe zyski z pośredniczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta