Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniejsze ryzyko obrotu

29 listopada 2012 | Ekonomia | Paweł Sobolewski Michał Konopczak
Paweł Sobolewski
źródło: Archiwum
Paweł Sobolewski
Michał Konopczak
źródło: Archiwum
Michał Konopczak

W najbliższych miesiącach istotnie zmieni się obsługa transakcji instrumentami pochodnymi, gdyż wejdą regulacje zwiększające transparentność rynku – piszą pracownicy NBP.

Ręka rynku jest nie tylko niewidzialna, ale od czasu do czasu również zawodna. Skala tej zawodności podczas kryzysu finansowego skłoniła regulatorów do ustanowienia powszechnych zasad dla – do tej pory pozostawionego samemu sobie – rynku pozagiełdowych instrumentów pochodnych (OTC). Począwszy od 16 sierpnia 2012 r. niepodzielną władzę nad uczestnikami tego rynku w UE objął nowy rządca rodem z Bliskiego... Zachodu, tytułujący się EMIRem. Tego dnia weszły bowiem w życie przepisy rozporządzenia w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji, określane jako European Market Infrastructure Regulation – EMIR. Rozporządzenia unijne obowiązują bezpośrednio w krajowym porządku prawnym, a więc EMIR rozpoczął swoje rządy także w Polsce i w najbliższych miesiącach istotnie zmieni obsługę transakcji instrumentami pochodnymi.

Celem nowego wielkorządcy jest ograniczenie ryzyka kredytowego kontrahenta oraz zwiększenie transparentności rynku. Odsyłając do lamusa koncepcję rynku zupełnie nieregulowanego, nakłada on nowe wymogi na uczestników rynku: obowiązek rozliczania transakcji instrumentami pochodnymi OTC w izbach rozliczeniowych pełniących funkcję centralnego partnera (central counterparty – CCP) oraz obowiązek przekazywania do repozytorium transakcji (trade repositories – TR)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament