Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Roszczenia zwolnionego belfra

29 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek Łukasz Prasołek

Bezprawne zakończenie współpracy z nauczycielem uprawnia go do żądania przywrócenia na etat i wynagrodzenia za czas odsunięcia od niej. Może się o to ubiegać nawet wtedy, gdy wniósł o przeniesienie go w stan nieczynny.

W razie wadliwego rozwiązania stosunku pracy nauczycielom przysługują, co do zasady, takie same roszczenia jak pozostałym zatrudnionym. Problematyki tej nie reguluje KN, dlatego na podstawie jej art. 91c zastosujemy regulacje kodeksowe, dotyczące przywrócenia do pracy lub odszkodowania – wedle wyboru nauczyciela.

Jeśli pedagog wystąpi o przywrócenie do pracy, może też żądać zasądzenia wynagrodzenia za okres pozostawania bez zatrudnienia.

Bez fikcji

W takim przypadku nie ma natomiast podstaw, by wnosić o dopuszczenie do pracy. Takie roszczenie musi być bowiem oparte na istniejącym stosunku pracy, co podkreślił SN w wyroku z 9 lutego 2012 r. (I PK 95/11).

Podstawą takiego żądania jest art. 22 § 1 k.p., który nakłada na pracodawcę obowiązek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament