Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodzi z dużym potencjałem

29 listopada 2012 | Moje pieniądze | Kama Zboralska
Radek Szlaga, Freedom Club, olej/płótno, 284 x 200,5 x 160,5,   2011 r.,  dzięki uprzejmości Galerii Leto
źródło: Archiwum
Radek Szlaga, Freedom Club, olej/płótno, 284 x 200,5 x 160,5, 2011 r., dzięki uprzejmości Galerii Leto
Wojciech Bąkowski, „Przechowywanie wyjaśnień
źródło: Archiwum
Wojciech Bąkowski, „Przechowywanie wyjaśnień", 2012 r., obiekt audio (zanurzony w wodzie głośnik emituje dźwięk nierozpoznawalnej mowy ludzkiej), fot. M. Sadowski

Kompas Młodej Sztuki 2012 | Z pewnością nie wszyscy osiągną taki sukces jak Wilhelm Sasnal czy Tomek Kowalski. Ale czołówka rankingu: Radek Szlaga, Wojciech Bąkowski oraz Agnieszka Polska, już dziś cieszą się dużym uznaniem ekspertów i kolekcjonerów.

Sztuka najnowsza cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród kolekcjonerów, jak i inwestorów. Nie ma jednego dominującego stylu. Powstają prace nawiązujące m.in. do surrealizmu, odwołujące się do dokonań dawnych mistrzów. Po okresie popbanalizmu zapoczątkowanego przez „ładniowców" (m.in.Wilhelm Sasnal), od dłuższego już czasu inspiracją są własne emocje i doznania. Artyści sięgają po język reklamy, tworzą w stylistyce celowo niechlujnej. Są  autorami tradycyjnych obrazów, filmów wideo oraz instalacji.

Sztuka młodych jest głosem pokolenia i najczęściej jest kupowana przez rówieśników: architektów, prawników, bankowców, menedżerów. – Kupują ci, którzy nie boją się ryzyka, odważni, zdający się na intuicję. Bo jeśli mamy do czynienia z twórcą, który dopiero w tym roku robi dyplom, to jest oczywiste, że nie ma on na swoim koncie zbyt wielu wystaw czy nagród – mówi Agnieszka Rayzacher, współwłaścicielka warszawskiej galerii Lokal_30.

Wiele osób do młodej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament