Kiedy przedsiębiorca może nie płacić VAT i czy to się opłaca
W praktyce obrotu gospodarczego wiele mniejszych firm decyduje się na korzystanie z tzw. zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług. Nie w każdym przypadku jest ono jednak dla nich korzystne finansowo.
Zwolnienie podmiotowe z VAT obowiązuje w granicach ustalonego limitu sprzedaży i pozwala podatnikom, którzy je wybrali, na pozostawanie poza niewątpliwie trudnym systemem VAT. Nie w każdym przypadku opłaca się jednak z niego korzystać.
Dla starych i nowych
W świetle art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł, przy czym do tej wartości nie wlicza się kwoty podatku.
Do wartości limitu sprzedaży nie wlicza się także dostawy towarów i usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Przytoczona regulacja ustawy o VAT wskazuje zatem warunki pozwalające na stosowanie zwolnienia podmiotowego obejmującego podatników, którzy w roku poprzednim już prowadzili działalność gospodarczą. Z omawianego zwolnienia mogą jednak korzystać także ci podatnicy, którzy w roku podatkowym rozpoczynają prowadzenie działalności.
Mianowicie w myśl art. 113 ust. 9 podatnik rozpoczynający w roku podatkowym wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu (wymienionych w art. 5 ustawy) jest zwolniony z podatku, jeżeli przewidywana przez niego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta