Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy przedsiębiorca może nie płacić VAT i czy to się opłaca

29 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Marek Piotrowski

W praktyce obrotu gospodarczego wiele mniejszych firm decyduje się na korzystanie z tzw. zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług. Nie w każdym przypadku jest ono jednak dla nich korzystne finansowo.

Zwolnienie podmiotowe z VAT obowiązuje w granicach ustalonego limitu sprzedaży i pozwala podatnikom, którzy je wybrali, na pozostawanie poza niewątpliwie trudnym systemem VAT. Nie w każdym przypadku opłaca się jednak z niego korzystać.

Dla starych i nowych

W świetle art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł, przy czym do tej wartości nie wlicza się kwoty podatku.

Do wartości limitu sprzedaży nie wlicza się także dostawy towarów i usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Przytoczona regulacja ustawy o VAT wskazuje zatem warunki pozwalające na stosowanie zwolnienia podmiotowego obejmującego podatników, którzy w roku poprzednim już prowadzili działalność gospodarczą. Z omawianego zwolnienia mogą jednak korzystać także ci podatnicy, którzy w roku podatkowym rozpoczynają prowadzenie działalności.

Mianowicie w myśl art. 113 ust. 9 podatnik rozpoczynający w roku podatkowym wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu (wymienionych w art. 5 ustawy) jest zwolniony z podatku, jeżeli przewidywana przez niego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament