Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stare pralki i lodówki stały się cennym towarem

29 listopada 2012 | Prawo | Łukasz Kuligowski
Mimo że za zbieranie i przetwarzanie elektroodpadów odpowiadają firmy, które je wprowadzają  na rynek, wydatki z tym związane są uwzględniane w cenie nowych urządzeń.
źródło: Rzeczpospolita
Mimo że za zbieranie i przetwarzanie elektroodpadów odpowiadają firmy, które je wprowadzają na rynek, wydatki z tym związane są uwzględniane w cenie nowych urządzeń.

Sklepy zarabiają nie tylko na sprzedaży nowych urządzeń RTV i AGD, lecz także na odpadach z zużytych sprzętów. Biznesem zainteresowali się też inni.

Ministerstwo Środowiska, tworząc przepisy ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, zastanawiało się, jak skonstruować regulacje, by trafiał do recyklingu, a nie do lasów. Nie przypuszczało jednak, że sytuacja się zmieni i producenci oraz importerzy, którzy mają obowiązek zbierać i przetwarzać elektroodpady, będą płacić za pozyskanie z rynku starych pralek czy telewizorów.

Prawo wymaga, by importerzy i producenci nowego sprzętu oraz organizacje odzysku, które spełniają ustawowe wymagania w imieniu tej grupy przedsiębiorców, zbierały odpady z takich urządzeń. Zbiórka elektrośmieci powinna stanowić 35 proc. masy nowych urządzeń wprowadzonych na rynek. Gdy zgromadzono mniej, to wprowadzający uiszczają opłaty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament