Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagraniczny zakład, czyli ryzykowna gra z fiskusem

29 listopada 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Izabela Ukonu Monika Sołtysiak
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Działalność delegowanych do innych krajów pracowników może spowodować zaistnienie fiskalnego bytu, czyli tzw. permanent establishment w państwie, do którego osoby te zostały wysłane.

Oddelegowując pracowników do pracy za granicą, należy pamiętać, że takie działanie może spowodować powstanie tzw. zakładu (ang. permanent establishment) w państwie, do którego zostali wysłani pracownicy. Wiąże się to z koniecznością opodatkowania zysków przypisanych zagranicznemu zakładowi, w kraju ich uzyskania.

Część zysków spółki opodatkowana jest zatem w innym państwie niż państwo siedziby spółki, w ramach innego systemu podatkowego, co z kolei może oznaczać obciążenie ich wyższą stawką podatku. Powstanie zagranicznego zakładu wiąże się również z dodatkowymi obowiązkami o charakterze administracyjnym.

Z tego względu niezwykle istotne jest każdorazowe dokonanie przez przedsiębiorcę analizy, czy oddelegowanie pracowników do pracy za granicą nie spowoduje takich właśnie konsekwencji.

To nie musi być fabryka

Zgodnie z ustawami o CIT i o PIT zagraniczny zakład to:

- stała placówka, przez którą podmiot mający siedzibę lub zarząd na obszarze jednego państwa prowadzi działalność w pełnym lub częściowym zakresie na terytorium innego państwa,

- budowa, montaż lub instalacja, które są prowadzone na terenie państwa innego niż kraj siedziby lub zarządu,

- osoba działająca za granicą w imieniu i na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terenie Polski, pod warunkiem, że może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9399

Wydanie: 9399

Spis treści
Zamów abonament