Zagraniczny zakład, czyli ryzykowna gra z fiskusem
Działalność delegowanych do innych krajów pracowników może spowodować zaistnienie fiskalnego bytu, czyli tzw. permanent establishment w państwie, do którego osoby te zostały wysłane.
Oddelegowując pracowników do pracy za granicą, należy pamiętać, że takie działanie może spowodować powstanie tzw. zakładu (ang. permanent establishment) w państwie, do którego zostali wysłani pracownicy. Wiąże się to z koniecznością opodatkowania zysków przypisanych zagranicznemu zakładowi, w kraju ich uzyskania.
Część zysków spółki opodatkowana jest zatem w innym państwie niż państwo siedziby spółki, w ramach innego systemu podatkowego, co z kolei może oznaczać obciążenie ich wyższą stawką podatku. Powstanie zagranicznego zakładu wiąże się również z dodatkowymi obowiązkami o charakterze administracyjnym.
Z tego względu niezwykle istotne jest każdorazowe dokonanie przez przedsiębiorcę analizy, czy oddelegowanie pracowników do pracy za granicą nie spowoduje takich właśnie konsekwencji.
To nie musi być fabryka
Zgodnie z ustawami o CIT i o PIT zagraniczny zakład to:
- stała placówka, przez którą podmiot mający siedzibę lub zarząd na obszarze jednego państwa prowadzi działalność w pełnym lub częściowym zakresie na terytorium innego państwa,
- budowa, montaż lub instalacja, które są prowadzone na terenie państwa innego niż kraj siedziby lub zarządu,
- osoba działająca za granicą w imieniu i na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terenie Polski, pod warunkiem, że może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta