Wysłani do pracy we Francji mogą pracować w niektóre święta
Delegowanym do pracy w tym kraju organizujesz pracę według wymiaru tam obowiązującego. Wolno im więc zlecić pracę w drugi dzień bożonarodzeniowej przerwy
– Firma deleguje pracownika do Francji na dwa miesiące, listopad i grudzień. Jak wyliczyć wymiar czasu pracy na ten czas, z zastrzeżeniem że okres rozliczeniowy jest miesięczny? Problem polega na tym, że we Francji 25 grudnia jest dniem pracującym. Czy mimo to stosujemy świąteczne dni wolne i normy czasu pracy obowiązujące we Francji?
Czytelnik posługuje się terminem delegowanie. Zakładam zatem, że firma podpisała z francuskim przedsiębiorcą kontrakt i z tego powodu wysyła pracownika do pracy we Francji. Zatrudniony nie zmienia zatem pracodawcy, a jedynie terminowo miejsce pracy. Delegowanie to układ trójstronny, w którym uczestniczą:
- macierzysty pracodawca, tzw. wysyłający,
- pracownik delegowany,
- pracodawca, na rzecz którego jest świadczona usługa, tzw. przyjmujący.
Kwestie z tym związane reguluje dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 1996 r. nr 96/71/WE, dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (DzUrz UE z 1997 r. L.18) oraz art. 671 kodeksu pracy.
Wybór teoretyczny, bo…
Zgodnie z prawem międzynarodowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta