Nie było oświadczenia, nie ma prawa do ryczałtu
Osoby, które były na ryczałcie, ale do 20 stycznia 2003 r. nie złożyły oświadczenia o wyborze tej formy rozliczenia z fiskusem, muszą płacić podatek na zasadach ogólnych
Powodem sporu jest zmieniony w 2003 r. art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Reguła i wyjątek
Przepisy wprowadziły generalną regułę, zgodnie z którą osoby fizyczne uzyskujące przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, chyba że zechcą skorzystać z uproszczonej formy opodatkowania. W ten sposób ryczałt przestał być regułą, a stał się – zdaniem sądu administracyjnego – wyjątkiem dopuszczonym przez wybór.
Zgodnie bowiem ze wspomnianym art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta