Samorządową mapę Polski można zmieniać
Rady gmin i powiatów mogą wnioskować o zmiany terytorialne dotyczące ich jednostek samorządowych. Muszą je jednak konsultować z mieszkańcami
To Rada Ministrów mocą rozporządzeń ma prawo tworzyć, łączyć, dzielić i likwidować gminy i powiaty oraz określać ich granice, ustalać i zmieniać nazwy oraz siedziby ich władz.
Także Rada Ministrów nadaje gminie lub miejscowości status miasta i ustala jego granice.
Zainteresowane rady gminy (powiatu) mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o dokonanie zmiany w podziale terytorialnym i wydanie stosownego rozporządzenia.
Przesuwanie granic
Ustawy o samorządzie gminnym i powiatowym regulują zasadnicze warunki, jakie muszą być spełnione przy przekształceniach terytorialno-organizacyjnych. Przede wszystkim więc zmiana granic tych jednostek samorządu jest możliwa, jeśli nie naruszy jednorodności układu osadniczego i przestrzennego terytorium gminy czy powiatu. Nie może też prowadzić do zerwania dotychczasowych więzi społecznych, gospodarczych i kulturowych. Musi natomiast zapewniać wszystkim jednostkom podziału administracyjnego zdolność wykonywania zadań publicznych, jakie im...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta