Suchy Afganistan
Zasoby wody pitnej w Afganistanie są niewielkie. Studnie to rzadkość. Naturalne źródła, strumienie czy niewielkie akweny można zobaczyć w centrum, na wschodzie i w środkowo-zachodniej części kraju
W rejonach pustynnych Afganistanu jedynymi ujęciami wody są nieliczne studnie, gdzie zasoby wody gruntowej nie są zbyt głęboko. Tak jest głównie na północy.
Rolnictwo opiera się na systemie nawadniania kanałami irygacyjnymi (sterowanie korytami strumieni i rzek). Kryzys wywołany został złym gospodarowaniem zasobami wody, między innymi wierceniem zbyt płytkich otworów studziennych. Gdy poziom wody gruntowej opada z powodu upałów, pompy nie dosięgają do lustra wody. Studnie bardzo często budowane są na terenach prywatnych. Po wybudowaniu urządzenia faktyczni właściciele pobierają opłaty za korzystanie ze studni.
W miastach w wielu domach są studnie. Ci, którzy ich nie mają, korzystają z publicznych zbudowanych na gruntach należących do państwa. Kabul, stolica kraju, wyposażona jest w systemem wodociągowy. Jednak tylko częściowo. Woda doprowadzana jest z prowincji Parwan, ze sztucznego zbiornika wody pitnej na północ od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta