Składki za delegowanego za granicę płyną do kraju
Jeśli wysyłasz pracowników do zadań w innych państwach Unii, możesz w Polsce opłacać za nich przez pewien czas należności na ubezpieczenia społeczne
Ale jest to możliwe, gdy przełożony spełni warunki określone w prawie wspólnotowym regulującym koordynację systemów zabezpieczenia społecznego (rozporządzenie nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. oraz decyzja nr 181 z 13 grudnia 2000 r.).
Dochód z zatrudnienia
Trzeba jednak pamiętać o tym, że podstawę wymiaru składek pracowników delegowanych ustala się inaczej niż u tych, którzy wykonują pracę w Polsce. Ale w obu wypadkach podstawę wymiaru stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu m.in. zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Wynika to z art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Przychodem są wszelkie wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W szczególności chodzi o wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różne dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto o świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Tak stanowi ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta