45 minut w Raju
Siedem cudów natury polskiej „Zobacz! Oto ludzie niby pod ziemią, w jaskini. Do jaskini prowadzi wejście zwrócone ku światłu” – zawsze, gdy schodzę do podziemi, przypomina mi się ten początek platońskiej alegorii jaskini
Być może właśnie to zstąpienie do nieznanego, zatopionego w ciemnościach świata, kryjącego nieprawdopodobne wręcz cuda natury, tłumaczy tak duże zainteresowanie jaskinią Raj.
Dzieje człowieka splecione są z jaskiniami od najdawniejszych czasów – dla naszych przodków było to pierwsze schronienie, pierwszy dom, w którym mogli się skryć przed dzikimi zwierzętami i zimnem. Podziemia zawsze były obecne w mitach i legendach. Były częścią świata zasiedlonego przez bogów. W starożytnym Egipcie władał nimi potężny Ozyrys, w hellenistycznej Grecji królestwem podziemnym rządził bezlitosny Hades. Także w religii chrześcijańskiej piekło mieściło się pierwotnie pod ziemią. Przerażające, mroczne podziemia w tradycji ludowej zamieszkiwane są przez potwory, upiory i tym podobne postaci nie z tego świata.
Mimo że mamy już XXI wiek, atawistyczna obawa przed podziemiami tkwi w nas nadal... Zwiedzając Jaskinię Raj, z pewnością poczujemy dreszczyk emocji, lekki niepokój, ale przede wszystkim zachwyt. Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej trwa 45 minut.
Z morskiego dna
Dzieje jaskini zaczynają się 360 mln lat temu, w paleozoicznym okresie, którzy geolodzy określili mianem dewonu. Obszar współczesnych Gór Świętokrzyskich był wówczas zalany przez ciepłe i płytkie morze. Panowały w nim idealne warunki dla rafy koralowej. Koralowce, obumierając,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta