Czarodziejska lutnia, co baśnie opowiada
Urodzony w Tunezji Anouar Brahem po raz pierwszy wystąpi w Polsce ze swoim triem. Zaprezentuje muzykę z nowej płyty „Le Voyage de Sahar”. Od sześciu lat towarzyszą mu Francuzi: pianista Francois Couturier i akordeonista Jean-Louis Matinier.
Specjalnością Anouara Brahema jest graj na arabskiej lutni zwanej oud. Jej akordy łączą świat Orientu i Zachodu, Arabię i Europę.
Europejskie nuty
Trudno nazwać twórczość Brahema typowo arabską, bo chociaż uczył się w Tunezji i zgłębia tajniki szkoły tureckiej, egipskiej i libańskiej, w jego nagraniach słychać europejskie nuty. Zapewne dlatego są nam one tak bliskie. Nie mam na myśli instrumentarium, na które składa się egzotyczny oud, klasyczny fortepian i akordeon rodem z paryskich kafejek, lecz o charakter muzyki. Chwytliwe etniczne melodie przeplatające się z improwizacjami znajdziemy w nagraniach wielu europejskich jazzmanów, choćby Jana Garbarka i Richarda Galliano. W podobnym stylu gra Anouar Brahem.
Nauki pobierał u jednego z najwybitniejszych nauczycieli gry na oud Alego Sriti w Tunisie. Od 15. roku życia regularnie występował z orkiestrami i akompaniował śpiewakom. Jednak w końcu odrzucił komercyjne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta