W świecie groteskowych demonów
Wystawa Alfreda Kubina. Jego wyobraźnia przeraża i fascynuje. Ponad 70 prac artysty można obejrzeć w Krakowie
Był Kubina (1877 – 1957) prawdziwym obywatelem środkowej Europy: urodzony w Czechach, wychowany w środkowych Alpach, dojrzałość artystyczną osiągnął w Niemczech. Dziś chętnie przyznają się do niego i Niemcy, i Czesi, nazywany bywa także austriackim Goyą.
Ale środkowoeuropejskość Kubina manifestowała się w znacznie głębszy sposób. Jego fantastyczna, mroczna, symboliczna i wieloznaczna twórczość wypływa z tego samego, środkowoeuropejskiego, źródła co neurotyczne lęki Kafki, erotyczne obsesje Schulza czy pełen grozy katastrofizm Witkacego.
Studiował w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych, tam nawiązał intensywne kontakty z przedstawicielami ówczesnej awangardy – Kandinskim i Klee. Należał do słynnej grupy Der Blaue Reiter (Błękitny Jeździec), której członkowie uważali, że sztuka nie powinna odtwarzać rzeczywistości, ale koncentrować się na jej duchowym wymiarze. I choć miewał także kontakty z artystami, Bauhausu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta