Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budownictwo na dużym plusie

31 października 2008 | Lista 2000 | Marcin Zwierzchowski
Branża  według podstawowych wskaźników
źródło: Rzeczpospolita
Branża według podstawowych wskaźników
Największe zyski w branży
źródło: Rzeczpospolita
Największe zyski w branży
Najwięksi  w branży
źródło: Rzeczpospolita
Najwięksi w branży
Efektywność zatrudnienia w branży
źródło: Rzeczpospolita
Efektywność zatrudnienia w branży

Rok 2007 bez wątpienia należał do spółek budowlanych i deweloperskich. Te drugie zbierały żniwo hossy na rynku nieruchomości, której szczyt przypadł na rok 2006 i początek 2007. Z kolei firmy budowlane zaczęły wreszcie kończyć realizacje podpisywanych w słabszych czasach kontraktów o niskiej rentowności

To wszystko sprawiło, że łączny przychód spółek z sektora budowlanego i deweloperskiego, które znalazły się na tegorocznej Liście 2000, sięgnął niemal 55,5 mld zł. W porównaniu z rokiem 2006 przychody firm rosły średnio o 36 proc. Biorąc pod uwagę jedynie spółki, które zmieściły się na Liście 2000 zarówno w 2006, jak i 2007 r., łączne przychody urosły o 25 proc.

Co ważne, poprawia się rentowność firm. Łączny zysk netto spółek z szeroko rozumianego sektora budowlanego z Listy 2000 przekroczył 4,5 mld zł. W porównaniu z rokiem 2006 wzrósł nieomal dwukrotnie. W przypadku spółek pojawiających się na obu ostatnich Listach 2000, łączny wzrost zysku netto sięgnął prawie 57 proc.

– 2007 to był rok stabilnego wzrostu w obszarze budownictwa czy deweloperki – podsumowuje Konrad Jaskóła, prezes giełdowego Polimeksu-Mostostalu. Spółka ta jest największym podmiotem spośród firm branży budowlanej i deweloperskiej na tegorocznej Liście 2000. Konrad Jaskóła zaznacza, że wzrost notowano właściwie we wszystkich sektorach budowlanych, włącznie ze skomplikowanymi projektami energetycznymi, chemicznymi, naftowymi. – Było wystarczająco dużo kontraktów, więc można było zarobić. Jeśli za firmą nie ciągnęły się wpadki, jak np. terminal na Okęciu za Budimeksem, to wyniki były pozytywne. Ale to był także rok...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8157

Spis treści
Zamów abonament