Zagraniczne zajęcie wydłuża w Polsce staż uprawniający do różnych świadczeń
Podwładni żądają przeliczania jubileuszówek i dodatków. Do okresu, od którego zależy ich przyznanie, można bowiem od trzech miesięcy wliczać zatrudnienie w innym kraju bez względu na to, czy zostały z tej racji opłacone składki na Fundusz Pracy
Możliwość uwzględniania okresów zatrudnienia w każdym obcym państwie w zagranicznej firmie niezależnie od tego, czy zostały odprowadzone składki na Fundusz Pracy (FP), istnieje od 1 lutego br. Wprowadziła ją nowelizacja z 19 grudnia 2008 r. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2009 r. nr 6, poz. 33), modyfikując art. 86. Pozwoliła w ten sposób pracownikom wydłużyć ogólny staż zatrudnienia, od którego zależy uzyskanie lub zwiększenie wymiaru np. urlopu wypoczynkowego, nagród jubileuszowych, dodatków stażowych, a niekiedy jednorazowych odpraw emerytalnych i rentowych.
Teraz wnioski o ponowne ustalanie uprawnień do tych należności zalewają przede wszystkim służby kadrowe i finansowe zakładów ze sfery budżetowej. Dlatego że to właśnie jednostki budżetówki muszą wypłacać załogom uwarunkowane ogólnym stażem zatrudnienia (przebytym u wszystkich pracodawców) nagrody jubileuszowe, dodatki stażowe za wieloletnią pracę czy wysługę lat oraz odprawy emerytalne i rentowe.
Przedstawiamy, jak przeliczać uprawnienia do tych świadczeń po włączeniu zagranicznego zajęcia do okresów pracy.
Obywatel lepszy i gorszy
Do końca stycznia 2009 r. włączanie miesięcy i lat zagranicznej pracy na rzecz cudzoziemskich firm do ogólnego stażu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta