Co zrobić, gdy spółdzielni grozi upadłość
Wielu deweloperów i wiele spółdzielni mieszkaniowych ma obecnie kłopoty finansowe – niektórym grozi upadłość. Nie zawsze jednak oznacza to, że stracimy nasze lokum. W najlepszej sytuacji są posiadacze mieszkań spółdzielczych
Prawo najlepiej chroni spółdzielców posiadających przydział lokalu. Ich sytuacja jednak się zmienia. O upadłości spółdzielni mówią dwa przepisy: art. 541 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej: u.s.m.) oraz art. 86 prawa upadłościowego. Ten drugi stanowi, że w razie upadłości spółdzielni stosuje się u.s.m. i można z wykorzystaniem jej przepisów przekształcić prawa do lokalu w mocniejszy tytuł prawny – we własność.
Wniosek to podstawa
U.s.m. daje spółdzielcom roszczenie o przekształcenie praw spółdzielczych w odrębną własność. Tak jest w wypadku posiadaczy mieszkań lokatorskich, własnościowych oraz najemców dawnych lokali zakładowych. Lokator musi się jednak wykazać inicjatywą. Kiedy więc dojdzie do ogłoszenia upadłości i wyznaczenia przez sąd syndyka, powinien złożyć jak najszybciej wniosek w tej sprawie. Jest to bardzo ważne. Bez niego syndyk nic nie zrobi. Nie musi nawet informować spółdzielców o przysługujących im prawach.
Z przewłaszczenia na wniosek nie da się skorzystać, gdy syndyk sprzeda już nieruchomość osobom trzecim....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta