Niemiecki biznesmen kupi drugi dom w Olsztynie bez zgody MSWiA
Kiedy cudzoziemiec chciałby się stać właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości w Polsce, co do zasady będzie się musiał postarać o zezwolenie. Istnieją jednak liczne odstępstwa od tej reguły
Spółka mająca siedzibę za granicą czy też osoba fizyczna, która nie ma polskiego obywatelstwa, chcąca kupić dom, mieszkanie czy działkę w Polsce nie tylko musi mieć środki finansowe na taką transakcję. Formalności jest znacznie więcej. Taki cudzoziemiec musi się bowiem zgłosić osobiście lub przez pełnomocnika z wnioskiem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Tak samo jest, gdy planuje nabycie (objęcie) akcji lub udziałów w spółkach prawa handlowego będących właścicielami lub wieczystymi użytkownikami nieruchomości położonych na terytorium RP. Co trzeba zamieścić w takim podaniu?
Wniosek i opłata
Nie ma gotowych wzorów wniosku. Należy je sporządzić zgodnie z informacjami zawartymi w ustawie z 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 167, poz. 1758 ze zm.) oraz rozporządzeniu MSWiA z 26 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych informacji i rodzajów dokumentów, jakie jest obowiązany przedstawić cudzoziemiec ubiegający się o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości (DzU nr 94, poz. 925 ze zm.).
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać oznaczenia wnioskodawcy i jego statusu prawnego, nabywanej nieruchomości oraz zbywcy. Ma też określać formę prawną nabycia nieruchomości i zawierać informację o celu i możliwości nabycia nieruchomości. Do wniosku trzeba m.in. dołączyć dokumenty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta