Fundusz wypłaci pensje bez odsetek
Kiepska sytuacja finansowa może doprowadzić do tego, że firma staje się niewypłacalna. Wtedy można ogłosić jej upadłość. Jeśli wierzycielami byli pracownicy, ich roszczenia zaspokoją środki Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Pracodawca jest w stanie upadłości. Nie wypłacono nam wynagrodzeń oraz ekwiwalentów za urlop. Czy tak już zostanie? Czy takie należności po prostu przepadną? – pyta pracownik naszego czytelnika. Ten jako młody pracownik działu kadr nie jest pewien, co odpowiedzieć. Na szczęście pracownik nie zostanie pozostawiony sam sobie.
Pracownicy mają bowiem zagwarantowane wypłacenie świadczeń w sytuacji, gdy ich firma jest niewypłacalna. Po to powołany został Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Środki na realizację tego celu pochodzą ze składek płaconych przez pracodawców, windykacji i zwrotów środków od pracodawców oraz z innych dochodów. Wysokość składki na fundusz określa ustawa budżetowa, a poboru dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zgłoszenie do sądu
Upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Dzieje się tak wtedy, gdy majątek dłużnika nie pozwala na zaspokojenie wszystkich jego wierzycieli.
Aktem prawnym regulującym skutki upadłości i tryb postępowania w razie jej wystąpienia jest ustawa z 28 lutego 2003...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta