Wysokość podatku, jaki trzeba zapłacić, zależy od rodzaju wykonanych robót
Robotami budowlanymi i remontami dotyczącymi infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu są te, które dotyczą elementów znajdujących się poza obiektami budownictwa mieszkaniowego. Od nich płacimy 22 proc. VAT
Do końca 2007 r. przepisy przewidywały stosowanie obniżonej stawki 7 proc. nie tylko w stosunku do robót budowlanych i remontów dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, ale również w stosunku do robót budowlanych dotyczących infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu.
Od 1 stycznia 2008 r. sytuacja się zmieniła – przepisy obecnie obowiązujące nie przewidują stosowania obniżonej stawki 7 proc. do robót budowlanych i remontów dotyczących infrastruktury towarzyszącej, a w konsekwencji roboty takie i remonty opodatkowane są stawką podstawową 22 proc. (zob. przykładowo interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 czerwca 2008 r., ILPP1/443-330/08-3/BD). Odnosi się to do robót i remontów dotyczących infrastruktury towarzyszącej wszelkiego rodzaju, a więc zarówno infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, jak również infrastruktury towarzyszącej pozostałemu budownictwu.
Czasem są wątpliwości
W praktyce pewne wątpliwości budzi, jakie roboty budowlane i remonty dotyczą infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu (i są bezwzględnie opodatkowane stawką podstawową 22 proc.), a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta