Nawet kilku pracowników można obciążyć odpowiedzialnością za zaginięcie towaru w firmie
Kradzież narzędzi nie musi obciążać pracownika, któremu je powierzono, jeżeli pracodawca nie zadbał o to, aby można było je bezpiecznie przechowywać
Niewątpliwie większe szanse na uwolnienie od odpowiedzialności za taką szkodę będzie miała osoba, która nienagannie wywiązuje się ze wszystkich obowiązków, nie tylko z nadzoru nad powierzonym mieniem.
Nie ma w zasadzie takiej rzeczy, której pracodawca nie mógłby powierzyć pracownikowi i zobowiązać go do pieczy nad nią, nakładając zarazem na niego odpowiedzialność za jej zniszczenie, zgubienie czy kradzież. Co prawda kodeks pracy mówi, że pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w powierzonych mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się pieniędzy, papierów wartościowych lub kosztowności czy narzędzi i instrumentów lub podobnych przedmiotów, a także środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, ale wbrew pozorom lista ta nie zamyka katalogu składników mienia firmy, za które zatrudnieni mogą osobiście odpowiadać. W kodeksie znajduje się bowiem stwierdzenie, że pracownik odpowiada w pełnej wysokości również za szkodę w mieniu innym powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się. I to właściwie wszystko wyjaśnia. Specjaliści prawa pracy podkreślają, że pracownikowi może zostać powierzony każdy składnik mienia pracodawcy, byle jego właściwości pozwalały na jego zwrot lub można było się wyliczyć z powierzonych przedmiotów.
Odpowiada więcej osób
Odpowiedzialność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta