Udziel wolnego na opiekę pracującemu rodzicowi
Pracodawca musi dać pracownikowi zwolnienie od pracy, aby mógł się zaopiekować dzieckiem, a jeśli jest chore, także wypłacić zasiłek
Pracownikowi, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na dwa dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracodawca musi wiedzieć, że wymiar tego zwolnienia jest stały. A zatem szef nie może uzależniać jego przyznania od stażu pracy pracownika albo liczby wychowywanych dzieci.
Dwa dni
Dwa dni wolne od pracy przysługują pracownikowi w razie faktycznego wychowywania dziecka zarówno własnego, jak i przysposobionego, a także przyjętego na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.
Takie zwolnienie ma ułatwić zatrudnionemu załatwienie spraw związanych ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Ważne jest też to, że pracodawca nie może domagać się od pracownika, który chce skorzystać ze wspomnianego uprawnienia, uzasadnienia przyczyny wystąpienia o dni wolne.
Co ciekawe, inaczej niż w przypadku urlopu wypoczynkowego pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia takiego szczególnego wolnego. Oczywiście, jeśli pracownik złoży stosowny wniosek. Z kolei podwładny musi pamiętać o tym, aby uzgodnić z przełożonym termin opieki.
Prawo dla jednego
Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni na podstawie umowy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta