Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki a PPP

11 maja 2011 | Partnerstwo publiczno-prywatne
Piotr Galas
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Galas
Konferencja Rzeczpospolitej w Katowicach, 24 marca 2011 r.
źródło: Rzeczpospolita
Konferencja Rzeczpospolitej w Katowicach, 24 marca 2011 r.
Konferencja Rzeczpospolitej we Wrocławiu, 14 kwietnia 2011 r.
źródło: Rzeczpospolita
Konferencja Rzeczpospolitej we Wrocławiu, 14 kwietnia 2011 r.

Piotr Galas, dyrektor Departamentu Klienta Sektora Publicznego PKO Banku Polskiego

Kontraktowanie funduszy unijnych powoli dobiega końca, budżety samorządowe pękają w szwach, a zapotrzebowanie na obiekty użyteczności publicznej oraz infrastrukturę publiczną w europejskim standardzie pozostaje wciąż niezaspokojone. Z drugiej strony widoczne jest zainteresowanie partnerów wieloletnimi kontraktami na usługi świadczone dla sektora publicznego, a ich dobra kondycja finansowa, ogólna dobra koniunktura gospodarcza i łagodniejsze nastawienie banków do ryzyka sprzyjają realizacji zadań publicznych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Powyższe okoliczności oraz coraz liczniejsze „dobre praktyki" skłaniają zarówno partnerów publicznych, jak i prywatnych do większego zainteresowania partnerstwem publiczno–prywatnym jako formułą realizacji przedsięwzięć celu publicznego. Tylko w 2010 r. wartość rynku PPP szacowano na blisko 1,9 mld zł netto, a niewątpliwie w najbliższych dwóch – trzech latach rynek ten będzie najdynamiczniej rozwijającym się segmentem finansowania inwestycji infrastrukturalnych.

Na rynku tym nie zabraknie również PKO Banku Polskiego. Kredyty bankowe finansują w projektach partnerstwa publiczno-prywatnego średnio od 50 do 80 proc. wartości wydatków inwestycyjnych netto. Banki, uzupełniając montaż finansowy projektu o zewnętrzne finansowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8924

Spis treści
Zamów abonament