Mit człowieka niezwyciężonego
Kilka dni po śmierci „Drągala” w Kolonii Wawrzyszów zjawili się milicjanci. Aresztowali trzy siostry i matkę.
Następnie przeprowadzono rewizję,
podczas której doszczętnie zdemolowano cały dom.
Siostry otrzymały wyroki od ośmiu do 12 lat więzienia.
Najgorszą katownię przeszła Marianna, narzeczona „Drągala”,
która nieomal została zamordowana podczas brutalnego śledztwa
Porucznik Aleksander Młyński „Drągal" to jeden z najsłynniejszych żołnierzy antykomunistycznej partyzantki na ziemi radomskiej. Podczas okupacji niemieckiej żołnierz Armii Krajowej, po wojnie – Narodowego Związku Zbrojnego oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Jego partyzancka epopeja zakończyła się dopiero 25 sierpnia 1950 r., kiedy to został zastrzelony wraz z dwoma swoimi podkomendnymi w Kolonii Wawrzyszów pod Wolanowem. „Drągal" i jego żołnierze zginęli od kul członków grupy pozorowanej UB, udającej patrol partyzancki, a do tragedii walnie przyczynił się zdrajca i agent UB o kryptonimie „15", jeden z najstarszych stażem partyzantów „Drągala" Marian Bukała „Zbych".
Aleksander Młyński, syn Władysława, urodził się 14 lutego 1925 r. w okolicach Sienna, przedwojenny pow. Iłża. Jego rodzina przed wojną, jako osadnicy, wyemigrowała do miejscowości Wysokie Litewskie, pow. Brześć nad Bugiem. Tam objęła kilkuhektarowe gospodarstwo i tam również zastał ją wybuch II wojny światowej. W czasie okupacji Aleksander Młyński był żołnierzem kresowych oddziałów Armii Krajowej. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta